Home Phone

10 ارز دیجیتال مهم غیر از بیت کوین را بشناسید

بیت کوین نه تنها یک ارز دیجیتالی هست که روند ساز بوده است، و موجی از ارزهای رمزپایه ساخته شده بر روی یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز را به وجود آورده، بلکه به استاندارد واقعی برای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است و الهام بخش لژیون رو به رشدی از دنبال کنندگان و شرکت های مستقلی که از طریق فروش یا توزیع سهام جدید باعث تجارت می شوند شده است.

از آنجایی که این تنها ارز رمزنگاری شده موجود نیست، ضروری است که سایر ارزها را هم بررسی کنیم و بفهمیم که کدامیک به غیر از بیت کوین عملکرد خوبی دارند. در اینجا برخی از ارزهای رمزنگاری شده وجود دارند که در زمان افزایش شدید قیمت ها و کاهش قیمت ها حفظ شده اند.

  • بیت کوین از نظر ارزش بازار، لیدر مارکت و محبوبیت همچنان در صدر گروه ارزهای دیجیتال قرار دارد.
  • سایر ارزهای مجازی مانند اتریوم به ایجاد سیستم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) کمک می کنند.
  • برخی آلتکوین ها دارای ویژگی های جدیدتری نسبت به بیت کوین هستند، مانند توانایی انجام تراکنش های بیشتر در ثانیه یا استفاده از الگوریتم های اجماع مختلف مانند اثبات سهام.

 رمز ارز چیست؟

قبل از اینکه نگاهی دقیق‌تر به برخی از این آلت کوین های مهم غیر از بیت‌کوین (BTC) بندازیم، اجازه دهید به عقب برگردیم و به طور خلاصه منظورمان از عباراتی مانند ارز دیجیتال و آلت‌کوین را بررسی کنیم. یک ارز رمزنگاری شده، به طور کلی، پول مجازی یا دیجیتالی است که به شکل توکن یا «سکه» است.

اگرچه برخی از ارزهای دیجیتال با کارت‌های اعتباری یا پروژه‌های دیگر وارد دنیای فیزیکی شده‌اند، اما اکثریت آنها کاملاً نامشهود هستند.

«کریپتو» در ارزهای دیجیتال به رمزنگاری پیچیده اشاره دارد که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال و تراکنش‌های آن‌ها را در سیستم‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند.

در کنار این ویژگی مهم «کریپتو» یک تعهد مشترک به تمرکززدایی است. ارزهای دیجیتال معمولاً به عنوان کد توسط تیم‌هایی توسعه می‌یابند که مکانیسم‌هایی برای صدور (اغلب، اگرچه نه همیشه، از طریق فرآیندی به نام استخراج) و سایر کنترل‌ها ایجاد می‌کنند.

ارزهای رمزپایه تقریباً همیشه به گونه‌ای طراحی می‌شوند که از دستکاری و کنترل دولت عاری باشند، اگرچه با محبوبیت بیشتر، این جنبه اساسی صنعت مورد انتقاد قرار گرفته است.

ارزهای رمزپایه‌ای که پس از بیت‌کوین مدل‌سازی شده‌اند، در مجموع آلت‌کوین و در برخی موارد شت‌کوین نامیده می‌شوند و اغلب سعی کرده‌اند خود را به‌عنوان نسخه‌های اصلاح‌شده یا بهبودیافته بیت‌کوین معرفی کنند. اگرچه برخی از این ارزها ممکن است ویژگی‌های چشمگیری داشته باشند که بیت‌کوین ندارد، اما مطابق با سطح امنیتی که شبکه‌های بیت‌کوین به آن دست می‌یابند تا حد زیادی هنوز توسط یک آلتکوین دیده نشده است.

انواع آلت کوین ها

کریپتو کارنسی ها

ارزهای دیجیتال برای پرداخت ها، انتقال ارزش (مشابه پول دیجیتال) در یک شبکه غیرمتمرکز از کاربران در نظر گرفته شده اند. بسیاری از آلتکوین ها (یعنی آنهایی که بیت کوین یا گاهی اتریوم نیستند) به این روش طبقه بندی می شوند و گاهی اوقات ممکن است توکن های با ارزش نامیده شوند.

توکن ها Tokens

توکن‌های مبتنی بر بلاک چین نیز وجود دارند که هدفی متفاوت از پول دارند. به عنوان مثال، می تواند توکنی باشد که به عنوان بخشی از یک پیشنهاد عرضه اولیه (ICO) صادر شده است که نشان دهنده سهمی در یک پروژه بلاک چین یا دارایی غیرمتمرکز (DeFi) است. اگر توکن ها به ارزش شرکت یا پروژه مرتبط باشند، می توان آنها را توکن های امنیتی نامید (مانند اوراق بهادار مانند سهام).

توکن های دیگر کاربرد یا عملکرد خاصی دارند. به عنوان مثال مانند توکن‌های Storj، که به افراد اجازه می‌دهد فایل‌ها را در یک شبکه غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند، یا Namecoin، که سرویس سیستم نام دامنه غیرمتمرکز (DNS) را برای آدرس‌های اینترنتی ارائه می‌دهد. این توکن ها به عنوان توکن های کاربردی شناخته می شوند.

امروزه، در حالی که بسیاری از کاربران کریپتو این تفاوت‌ها را درک می‌کنند، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مبتدی ممکن است متوجه این تفاوت ها نشوند، زیرا همه دسته‌های توکن تمایل دارند در صرافی‌های کریپتو به روشی مشابه معامله کنند.

1. اتریوم  ETHEREUM(ETH)

اولین جایگزین بیت کوین در لیست ما، اتریوم (ETH)، یک پلت فرم نرم افزاری غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را قادر می سازد بدون هیچ گونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شوند. هدف اتریوم ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در جهان بدون در نظر گرفتن ملیت، قومیت یا مذهب بتواند آزادانه به آن دسترسی داشته باشد.

این جنبه پیامدها را برای برخی از کشورها قانع‌کننده‌تر می‌کند، زیرا کسانی که زیرساخت‌های دولتی و هویت دولتی ندارند می‌توانند به حساب‌های بانکی، وام‌ها، بیمه یا انواع محصولات مالی دیگر دسترسی داشته باشند.

برنامه های کاربردی در اتریوم بر روی اتر، توکن رمزنگاری مخصوص پلتفرم آن اجرا می شوند. اتر (ETH) مانند وسیله نقلیه ای برای حرکت در پلتفرم اتریوم است و بیشتر توسط توسعه دهندگانی که به دنبال توسعه و اجرای برنامه های کاربردی در داخل اتریوم هستند یا اکنون توسط سرمایه گذارانی که به دنبال خرید ارزهای دیجیتال دیگر با استفاده از اتر هستند، جستجو می شود.

اتر که در سال 2015 راه اندازی شد، در حال حاضر دومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین از نظر ارزش بازار است، اگرچه با اختلاف قابل توجهی از ارز دیجیتال غالب عقب است. تا 8 ژوئیه 2022 با حدود 1200 دلار در هر ETH معامله می شود، ارزش بازار 147.5 میلیارد دلاری اتر کمتر از نیمی از بیت کوین است.

2. تتر Tether (USDT)

تتر (USDT) یکی از اولین و محبوب‌ترین گروهی از به اصطلاح استیبل‌کوین‌ها – ارزهای رمزپایه‌ای بود که هدفشان پیوند دادن ارزش بازار خود به یک ارز یا سایر نقاط مرجع خارجی برای کاهش نوسان است.

از آنجایی که اکثر ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای اصلی مانند بیت کوین، دوره های مکرری از نوسانات چشمگیر را تجربه کرده اند، تتر و سایر استیبل کوین ها تلاش می کنند تا نوسانات قیمت را هموار کنند تا کاربرانی را جذب کنند که در غیر این صورت ممکن است محتاط باشند.

قیمت تتر مستقیماً با قیمت دلار آمریکا مرتبط است. این سیستم به کاربران این امکان را می‌دهد تا راحت‌تر از سایر ارزهای دیجیتال به دلار آمریکا نقل و انتقالات را به موقع‌تر از تبدیل واقعی به ارز معمولی انجام دهند.

تتر که در سال 2014 راه اندازی شد، خود را به عنوان یک پلتفرم فعال با بلاک چین توصیف می کند تا استفاده دیجیتالی از ارز فیات را آسان تر کند. به طور موثر، این ارز دیجیتال به افراد اجازه می دهد تا از شبکه بلاک چین و فناوری های مرتبط برای انجام معاملات با ارزهای سنتی استفاده کنند، در حالی که نوسانات و پیچیدگی اغلب مرتبط با ارزهای دیجیتال را به حداقل می رساند.

از 8 ژوئیه 2022، تتر با ارزش بازار 70 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 0.9994 دلار، سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.

3. ارز USD Coin (USDC)

یک استیبل کوین دیگر، USD Coin نیز با استفاده از ذخایر فیات وثیقه شده، قیمت خود را به دلار آمریکا متصل می کند، به این معنی که مقدار ارز فیات برابر با مقدار USD Coin در گردش دارد.

USD Coin در سال 2018 توسط کنسرسیوم مرکز که متشکل از Circle و Coinbase است راه اندازی شد. از آنجایی که Circle در ایالات متحده مستقر است، مشمول مقررات است – این امر باعث می شود USD Coin یک استیبل کوین تنظیم شده باشد.

از 8 ژوئیه 2022، USD Coin دارای ارزش بازار 55.5 میلیارد دلار و قیمت هر سکه 1 دلار است. از نظر ارزش بازار و حجم معاملات در رتبه چهارم قرار دارد.

4. بایننس کوین Binance Coin (BNB)

بایننس کوین (BNB) یک ارز دیجیتال است که به عنوان یک روش پرداخت برای کارمزدهای مرتبط با معاملات در صرافی بایننس عمل می کند. این سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است. همچنین بلاک چین بایننس کوین پلتفرمی است که صرافی غیرمتمرکز بایننس در آن فعالیت می کند.

صرافی Binance توسط Changpeng Zhao تأسیس شد و یکی از پرکاربردترین صرافی‌ها در جهان بر اساس حجم معاملات است.

بایننس کوین در ابتدا یک توکن ERC-20 بود که بر روی بلاک چین اتریوم کار می کرد. در نهایت راه اندازی شبکه اصلی خود را داشت. شبکه از یک مدل توافقی PoS استفاده می کند. از 8 جولای 2022، بایننس کوین دارای ارزش بازار 39 میلیارد دلاری است که ارزش یک BNB حدود 241.83 دلار است.

5. ارز Binance USD (BUSD)

Binance USD توسط صرافی ارز دیجیتال Binance به عنوان یک استیبل کوین متصل به دلار آمریکا ایجاد شد. استیبل کوین توسط وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک تایید شد. بنابراین، آن نیز تنظیم می شود.در 8 ژوئیه 2022، BUSD ارزش بازار 17.5 میلیارد دلاری داشت و 0.9994 دلار به ازای هر سکه معامله می شد.

6. ریپل XRP

ریپل یک شبکه انتقال پول است که برای پاسخگویی به نیازهای صنعت خدمات مالی طراحی شده است. XRP یک سیستم تسویه پرداخت و شبکه تبادل ارز است که می‌تواند تراکنش‌ها را در سطح جهانی پردازش کند.XRP ارز دیجیتال بومی در شبکه ریپل است و به طور مداوم در بین 10 ارز دیجیتال برتر بر اساس ارزش بازار فهرست می شود.

پت وایت، مدیرعامل Bitwave می‌گوید: «ریپل از همان ابتدا طراحی شد تا اساساً جایگزینی برای SWIFT (یک شبکه انتقال پول پیشرفته) یا جایگزینی لایه تسویه حساب بین مؤسسات مالی بزرگ باشد.

در 8 ژوئیه 2022، XRP ارزش بازار 16.5 میلیارد دلاری داشت و حدود 0.34 دلار معامله شد.

7. کاردانو Cardano (ADA)

کاردانو (ADA) یک ارز رمزنگاری شده ” اثبات سهام” است که با رویکردی مبتنی بر تحقیق توسط مهندسان، ریاضیدانان و کارشناسان رمزنگاری ایجاد شده است. این پروژه توسط چارلز هاسکینسون، یکی از پنج عضو اولیه موسس اتریوم، پایه‌گذاری شد. پس از مخالفت با مسیری که اتریوم در پیش گرفته بود، او را ترک کرد و بعداً به ایجاد کاردانو کمک کرد.

تیم پشتیبانی کاردانو، زنجیره بلوکی خود را از طریق آزمایش ها و تحقیقات گسترده ایجاد کرد.

محققان در این پروژه بیش از 120 مقاله در مورد فناوری بلاک چین در موضوعات مختلف نوشتند. این تحقیقات به عنوان ستون فقرات کاردانو یاد شده است.

با توجه به این فرآیند سخت، کاردانو در بین همتایان خود در اثبات سهام و سایر ارزهای رمزنگاری فوق العاده مهم و پر طرفدار است. کاردانو همچنین لقب «قاتل اتریوم» را به خود اختصاص داده است، زیرا گفته می‌شود که بلاک چین آن توانایی بیشتری دارد. با این حال، کاردانو هنوز در مراحل اولیه خود است. اگرچه اتریوم را در مدل اجماع PoS شکست داده است، اما هنوز راه زیادی در رابطه با برنامه های DeFi دارد.

کاردانو قصد دارد با ایجاد محصولات DeFi مشابه اتریوم و ارائه راه‌حل‌هایی برای قابلیت همکاری زنجیره‌ای، تقلب کردن در ارائه آرای و ردیابی قراردادهای قانونی و موارد دیگر، سیستم عامل مالی جهان باشد. از 8 ژوئیه 2022، کاردانو دارای هشتمین ارزش بازار بزرگ با 15.7 میلیارد دلار است و یک ADA حدود 0.47 دلار معامله می شود.

8. سولانا SOL

Solana یک پلت فرم بلاک چین است که برای پشتیبانی از برنامه های غیرمتمرکز (dApps) می باشد که در سال 2017 طراحی شده است. سولانا که به عنوان «قاتل اتریوم» نیز شناخته می‌شود، تراکنش‌های بسیار بیشتری در هر ثانیه نسبت به اتریوم انجام می‌دهد. علاوه بر این، کارمزد تراکنش های کمتری نسبت به اتریوم دریافت می کند.

سولانا و اتریوم می‌توانند از قراردادهای هوشمند، که برای اجرای برنامه‌های کاربردی پیشرفته، از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) ضروری هستند، استفاده کنند. با این حال، این دو تفاوت های اساسی دارند.

اتریوم از بلاک‌چین اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، به این معنی که استخراج‌کنندگان برای حل پازل‌های پیچیده برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها با هم رقابت می‌کنند، که این فناوری انرژی‌ را متمرکز می‌کند و در نتیجه به محیط زیست آسیب می‌رساند. در مقابل، سولانا از اثبات سهام (PoS) استفاده می کند که گفته می شود کمتر از PoW مضر است.

سولانا دارای ارزش بازار 12.8 میلیارد دلار است و ارزش آن در حدود 38 دلار است و نهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.

9. دوج کوین DOGECOINE

دوج کوین که توسط برخی از کاربرها به عنوان شت کوین (memecoin)  دیده می شود، در سال 2021 با افزایش سرسام آور قیمت آن سر و صدای زیادی به پا کرد. این توکن که از آیکن شیبا اینو به عنوان آواتار خود استفاده می کند، به عنوان نوعی از پرداخت ها توسط ارز دیجیتال توسط برخی از شرکت های بزرگ پذیرفته شده است.

دوج کوین توسط دو مهندس نرم افزار، بیلی مارکوس و جکسون پالمر، در سال 2013 ایجاد شد. مارکوس و پالمر ظاهراً این سکه را به عنوان یک شوخی ایجاد کردند و در مورد حدس و احتمالات زیاد بازار ارزهای دیجیتال در نظر می گرفتند.

از 8 ژوئیه 2022، ارزش بازار Dogecoin 19.2 میلیارد دلار است و ارزش یک DOGE حدود 0.07 دلار است که آن را دهمین ارز دیجیتال بزرگ می کند.

10. پولکادات  POLKADOT

پولکادات یک ارز دیجیتال منحصربه فرد بر پایه بلاک چین اثبات سهام (POS) می باشد، که هدف آن ارائه قابلیت های  همکاری در میان سایر بلاک چین ها می باشد. پروتکل پولکادات برای اتصال زنجیره‌های بلوکی و اوراکل‌های مجاز و بدون مجوز طراحی شده است تا به سیستم‌ها اجازه دهد در یک بستر با هم کار کنند.

جزء اصلی Polkadot زنجیره رله آن است که قابلیت همکاری شبکه های مختلف را امکان پذیر می کند. همچنین پاراچین‌ها را فراهم می‌کند: بلاک‌چین‌های موازی با توکن‌های بومی خودشان برای موارد خاص استفاده می شوند.

از جمله تفاوت های مهم پولکادات با اتریوم می توان به این مورد اشاره کرد که، به جای ایجاد DAPPS در پولکادات، توسعه دهندگان می توانند بلاک چین خود را ایجاد کنند و در عین حال از امنیت زنجیره Polkadot نیز استفاده کنند.

پولکادات توسط Gavin Wood، یکی دیگر از بنیانگذاران اصلی پروژه Ethereum، که نظرات متفاوتی در مورد آینده پروژه داشت، ایجاد شد. از 8 ژوئیه 2022، پولکادات دارای ارزش بازار تقریباً 6.9 میلیارد دلار است و یک توکن DOT به قیمت 7.12 دلار معامله می شود.

چرا ارزهای دیجیتال مهم هستند؟

به عنوان پلتفرم‌های غیرمتمرکز، ارزهای رمزپایه مبتنی بر بلاک چین به افراد اجازه می‌دهند در تراکنش‌های مالی نظیر به نظیر (Peer to Peer) شرکت کنند یا قراردادهایی منعقد کنند. در هر دو مورد، نیازی به واسطه شخص ثالث مورد اعتماد مانند بانک، مقام پولی، دادگاه یا قاضی نیست.

ارزهای دیجیتال پتانسیل ایجاد اختلال در نظم مالی موجود و دموکراتیک کردن امور مالی را دارد. اندازه فضای ارزهای دیجیتال در دهه گذشته با نوآوری های جدید و سرمایه کل بازار بیش از 948 میلیارد دلار به طور تصاعدی رشد کرده است.

چرا ارزهای رمزپایه زیادی وجود دارد؟

امروزه اکثر ارزهای دیجیتال به شکلی از بیت کوین جدا شده اند، که از کد منبع باز و معماری مقاوم در برابر کپی و سانسور استفاده می کند. این به این معنی است که هر کسی می تواند کد را کپی کرده و تغییر دهد و سکه جدید خود را ایجاد کند.

برخی دیگر از ارزهای دیجیتال مهم چیست؟

بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده اهمیت فوق العاده ای پیدا کرده اند و یا قول داده اند که این کار را انجام دهند. از دیگر ارزهای دیجیتالی مهم می توان به XRP، Solana، USD Coin، Trx، Hbar، Avax و Chiliz اشاره کرد.

چرا بیت کوین همچنان مهم ترین ارز دیجیتال است؟

علی‌رغم هزاران رقیبی که به وجود آمده‌اند، بیت‌کوین “ارز دیجیتال اصلی” از نظر استفاده و ارزش اقتصادی همچنان مهره اصلی است. هیچ کدام تا کنون با ارزش بازار و ارزش خود مطابقت نداشته اند.

جمع بندی

ما فقط توانستیم 10 آلتکوین را در بالا لیست کنیم، در حالی که بسیاری از ارزهای دیجیتال مهم دیگر در کریپتو کارنسی وجود دارند که می شد در لیست ما قرار داشته باشند که در مقاله های بعدی برای شما بطور کامل توضیح داده خواهد شد، و آنها در طول زمان از نظر پایگاه داده، ارزش بازار و تاثیر در مارکت به دنبال موقعیت هستند.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر عرضه‌های اولیه ارزدیجیتال (ICO) بسیار پرخطر و سوداگرانه است و این مقاله توصیه‌ای توسط Bitibo.ir یا نویسنده برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر ICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *