Home Phone

کاردانو چیست؟ همه چیز در مورد کاردانو

یک شبکه مبتنی بر بلاک چین که بصورت غیرمتمرکز اثبات سهام “POS” می باشد، که برای جایگزینی کارآمدتر و بهینه تر برای شبکه های اثبات کار “POW” طراحی شده است. به نوعی می‌توان گفت که کاردانو رقیبی برای اتریوم، ایاس و دیگر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند محسوب می‌شود. مقیاس پذیری، قابلیت همکاری، پایداری، هزینه های رو به رشد، استفاده از انرژی، و کاهش زمان تراکنش از اصول اساسی توسعه کاردانو می باشد.

توکن بومی کاردانو ADA می باشد و از این کوین برای انجام عملیات‌های مختلف در شبکه استفاده می‌شود. هدف این بلاک چین، توسعه پلتفرم های غیرمتمرکز با دارایی های چندمنظوره و قراردادهای هوشمند قابل تایید هست.  

چارلز هاسکینسون یکی از بنیانگذاران اتریوم در سال 2015 توسعه کاردانو را آغاز کرد و این پلتفرم را در سال 2017 راه اندازی کرد. کاردانو خود را نسخه به‌روز شده اتریوم می‌داند و در مقایسه با اعتبارنامه‌های «نسل دوم» اتریوم، خود را پلتفرمی «نسل سوم» معرفی کرده است. پلتفرم بلاک چین همچنین هدف ارائه خدمات بانکی به افراد غیربانکی جهان را دارد.

الگوریتم اجماع 

پلت فرم Cardano بر اساس پروتکل اجماع Ouroboros اجرا می شود. Ouroboros که توسط Cardano در مرحله پایه ایجاد شد، اولین پروتکل اثبات سهام (PoS) است که برای کاهش مصرف انرژی مورد نیاز برای استخراج اثبات کار طراحی شده است. این کار را با حذف منابع محاسباتی عظیمی که الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می کند، انجام می دهد.

استیک کاردانو 

در سیستم اثبات سهام (PoS) کاردانو، استیک کردن، توانایی گره را برای باز کردن بلوک ها در زنجیره بلوکی تعیین می کند. سهام یک گره برابر با مقدار Ada است که در دراز مدت نگه داری می شود. یک توکن استیک شده، منافعی است که توسط یک شرکت کننده در استخر، تضمین شده با Ada که تعهد شده است، نگهداری می شود. Ada تعهد شده نمی تواند توسط دارنده استفاده یا خرج شود زیرا به عنوان وثیقه برای رفتار اعتبارسنجی صادقانه نگهداری می شود.

به کاربرانی که Ada استیک کرده اند، پاداش هایی در قالب کارمزد تراکنش داده می شود. جوایز بر اساس مقدار توکن هایی که یک کاربر در آن استیک کرده است توزیع می شود. کاربران به استخرهای استیک، گروه‌هایی از دارندگان Ada که سکه‌های خود را تعهد کرده‌اند می‌پیوندند و برای به‌روزرسانی کیف پول ها، باز کردن بلوک‌های جدید و کسب جوایز با یکدیگر همکاری می‌کنند.

استخرهای استیکینگ 

کاردانو از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می کند، که در آن کاربران یک سکه را برای فرصتی برای تبدیل شدن به یک اعتبار سنجی “سهم” می کنند. کاربران می توانند از دو طریق در فرآیند سهام بندی و اعتبار سنجی شرکت کنند. شما می توانید یک مالک استخر یا یک اپراتور استخر سهام شوید. استخرهای سهام، گره های سرور قابل اعتمادی هستند که کار اعتبارسنجی تراکنش ها را انجام می دهند.

مالک استخر استیک کسی است که ADA را به یک استخر واگذار کرده است. شما می توانید استخر سهام خود را ایجاد کنید و آن را خصوصی نگه دارید یا به دیگران اجازه دهید به استخر شما بپیوندند. شما همچنین می توانید با تعهد دادن آدا خود به استخر دیگری صاحب استخر شوید.

قراردادهای هوشمند

کاردانو پشتیبانی قرارداد هوشمند خود را در سال 2021 با به روز رسانی Alonzo اجرا کرد. این به‌روزرسانی شبکه آزمایشی، باعث شد که مقیاس‌پذیری و موارد استفاده وعده داده شده را برای کاربران به ارمغان آورد. این به‌روزرسانی به کاربران اجازه می‌داد تا قراردادهای هوشمند، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و مدیریت دارایی‌های متعدد ایجاد کنند. نسخه‌ها و فورک‌های آینده قراردادهای هوشمند و قابلیت‌های بیشتری را به شبکه اصلی می‌آورند.

پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، این شبکه را قادر می‌سازد توافقات اجرای خودکار را که نیازی به نظارت حرفه‌ای ندارند، ایجاد کند.استقرار قراردادهای هوشمند در شبکه کاردانو امکان پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را فراهم می‌کند. پس از راه اندازی شبکه اصلی گوگن، کاربران انتظار دارند DApp‌های بیشتری در پلتفرم کاردانو منتشر شود.

مجموعه بعدی برنامه‌های غیرمتمرکز کاردانو مبتنی‌ بر زبان Haskell اجرا خواهند شد. برنامه‌هایی مانند Plutus که پلتفرم‌ قرارداد هوشمند کاردانو است و مارلو (Marlowe) که به‌عنوان پلتفرم‌ امور مالی غیرمتمرکز کاردانو شناخته می‌شوند، از جمله برنامه‌هایی هستند که از این زبان استفاده می‌کنند. این کار نوشتن و استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز در کاردانو را برای توسعه‌دهندگان بسیار آسان می‌سازد.

آینده کاردانو

کاردانو به گونه ای طراحی شده که 5 مرحله در بلاک چین خود را باید به توسعه و اتمام برساند. این 5 مرحله عبارتند از : 

  • بایرون Byron
  • شلی Shelley
  • گوگن Goguen
  • باشو Basho
  • ولتر Voltaire 

Basho (اکنون، اواسط سال 2022) عصر مقیاس‌بندی و بهینه‌سازی است که قصد دارد قابلیت‌های بیشتری را به Cardano بیاورد. Voltaire آخرین دوره توسعه Cardano است که قصد دارد رای گیری و مدیریت خزانه داری بلاک چین و شبکه را از طریق عملکرد قرارداد های هوشمند و بهبود سیستم که قبلاً معرفی شده است، به ارمغان بیاورد.

وقتی ولتر کامل شد، هدف IOHK این است که بلاک چین و شبکه را در جامعه منتشر کند، زیرا کاملاً غیرمتمرکز خواهد بود و می‌تواند روی آن توسعه داده شود، نگهداری شود و ایمن بماند.

کاردانو چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

چندین تفاوت اساسی بین بیت کوین و کاردانو وجود دارد. بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا توسعه داده شد، اما Cardano اکوسیستمی است که به توسعه دهندگان دیگر اجازه می دهد تا توکن ها، برنامه های غیرمتمرکز یا موارد استفاده دیگر را برای شبکه بلاک چین مقیاس پذیر ایجاد کنند.

کاردانو در توافق خود از اثبات سهام استفاده می کند و مانند بیت کوین به عنوان انگیزه در فرآیند استخراج رقابتی پاداش نمی دهد. این امر با عدم نیاز به مقدار زیادی برق برای تامین انرژی کامپیوترهایی که به طور خاص برای ماینینگ طراحی شده اند، انرژی و تولید زباله را کاهش می دهد. کاربران Cardano می‌توانند نرم‌افزار کیف پول سازگار را روی رایانه‌ها یا دستگاه‌های خود نصب کنند، Ada خود را استیک کنند و شروع به دریافت پاداش ADA برای فرایند استیک کردن کنند.

بهترین مکان برای استیک کاردانو (ADA) چیست؟

چندین استخر وجود دارد که می توانید از بین آنها برای به اشتراک گذاشتن ADA خود انتخاب کنید. خواندن کامل وب سایت هایی که در زمینه استخرها فعالیت می کنند، نظرات کاربران، شکایات یا مسائل ضروری است تا مطمئن شوید که به یک استخر معتبر می پیوندید. IOHK (شرکت اصلی ارز دیجیتال کاردانو) از کیف پول Daedalus پشتیبانی می کند که به شما امکان می دهد یک استخر را برای پیوستن انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از سایت های adapools.org، cardanoscan.io، pool.pm، poolstats.org یا pooltool.io برای کمک به انتخاب یک استخر استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از کیف پول Yoroi، Exodus و کیف پول تراست ولت برای به استیک کردن Ada استفاده کنید.

چگونه کاردانو (ADA) را استخراج کنم؟

کاردانو را نمی توان مانند سایر ارزهای دیجیتال استخراج کرد. در عوض، باید در صرافی ارز دیجیتال خریداری شود.

ارزش بازار کاردانو (ADA) چقدر می باشد؟

ارزش بازار کاردانو (ADA) حدود 15 میلیارد دلار است و در مارکت کپ در رتبه 8 قرار گرفته است.
سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه و سایر پیشنهادات در زمینه ارزهای دیجیتال (“ICO”) بسیار پرخطر و بر اساس احتمالات است و این مقاله توصیه ای از طرف BITIBO.ir یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر ICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد.

تیم تخصصی مشاوره بیتیبو می تواند شما را بر اساس شرایطی که دارین، آنالیز کرده و مشاوره های تخصصی را ارائه نماید.

جمع بندی 

کاردانو یک پروژه بلندپروازانه با هدف فراهم کردن زیرساخت‌های بلاک چین، در اکوسیستم کریپتو است. در حالی که این پروژه کندتر از آنچه انتظار می‌رود پیش می‌رود، اما اهداف بزرگی دارد.

به نظر شما کاردانو می تواند جای ارز های قویتر این مارکت، مانند اتریوم را بگیرد؟ حتما نظراتتونو برامون بنویسید.

 

 

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *