Home Phone

پولکادات را بهتر بشناسیم


پروژه رمزنگاری پولکادات یک بلاک چین نسل بعدی است که تلاش می کند یک چارچوب چند زنجیره ای ناهمگن را ارتقا دهد. این پروژه توجه زیادی را از سوی کل جامعه سرمایه گذاران، توسعه دهندگان و کاربران به خود جلب کرده است و به عنوان یکی از خلاقانه ترین پروژه ها در فضای ارزهای دیجیتال به حساب می آید.
اکوسیستم پولکادات با پشتیبانی از DOT، که سکه اصلی شبکه می باشد، تلاش می‌کند بسیاری از محدودیت‌هایی را که در حال حاضر بلاک چین‌ها دارند، مانند مقیاس‌پذیری و امنیت، برطرف کند. این به عنوان راه حلی عمل می کند که ویژگی های متمایز فناوری را به طور همزمان اجرا می کند.
این پروژه در سال 2016 طراحی شد و چند سال طول کشید تا به مرحله اجرا درآید. توکن DOT تا آگوست 2020 وارد بازار نشد و شناسایی نهایی آن در ژوئن 2021 زمانی که Polkadot در Coinbase فهرست شد، اعطا شد.
چرا پولکادات نوآورانه در نظر گرفته می شود؟ به طور کلی، ویژگی‌های منحصربه‌فرد بلاک‌چین‌ها تمرکززدایی، سرعت و امنیت در یک محیط غیرقابل اعتماد است. در حالی که اکثر بلاک چین ها تمایل دارند یکی – یا فقط تعدادی از این ویژگی های متمایز را ارائه دهند، معماری فعلی آنها برای حفظ همه ویژگی ها به طور همزمان ساخته نشده است.
به عنوان مثال، اتریوم محبوب ترین پلتفرم برای DApps است. با این حال، در حال حاضر بسیار مقیاس پذیر نیست و هزینه های فوق العاده بالایی دارد، به خصوص زمانی که ترافیک روی پلت فرم بالا باشد. از سوی دیگر، EOS تراکنش‌های سریع و بدون کارمزد را به قیمت تمرکز زدایی تضمین می‌کند.
همه این شبکه ها از یکدیگر جدا هستند و اطلاعات کمی بین آنها رد و بدل می شود. به عنوان مثال، بانک های مختلفی را در نظر بگیرید که اجازه تعامل ندارند، ما نمی توانیم به راحتی پول را از یک بانک به بانک دیگر منتقل کنیم.
به ایمیل ها فکر کنید. قابلیت همکاری آنها به ما این امکان را می دهد که مثلاً اطلاعات را از یاهو به حساب جیمیل منتقل کنیم. در حال حاضر، فقدان قابلیت همکاری مانع از پذیرش گسترده فناوری بلاک چین شده است. پولکادات قصد دارد این شکاف را پر کند.

پولکادات چیست


شبکه پولکادات در کریپتو چیست؟

به زبان ساده، Polkadot (DOT) یک بلاک چین با یک شبکه اصلی است – زنجیره رله، جایی که سایر بلاک چین ها به یکدیگر متصل می شوند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. با میزبانی بلاک چین، زنجیره رله همچنین امنیت و تراکنش‌های آن‌ها را مدیریت می‌کند و به قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای (ارتباط بین بلاک‌چین‌های مختلف) اجازه می‌دهد تا یکپارچه عمل کند.
در واقع، پولکادات علاوه بر ارسال توکن‌های DOT در زنجیره‌های بلوکی، به آنها امکان ارتباط و تبادل داده‌های واقعی را نیز می‌دهد. بنابراین، قابلیت همکاری مشکل بزرگی است که پولکادات سعی در حل آن دارد. به جای موجودیت‌های مجزا که به طور مستقل کار می‌کنند، بلاک‌چین‌ها باید بخشی از یک اکوسیستم شوند که در آن اطلاعات و پول می‌تواند به‌طور ایمن به روشی مقیاس‌پذیر مبادله شود.

معماری شبکه انعطاف‌پذیر و تطبیقی Polkadot ساخت فناوری جدید را تسهیل می‌کند و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد از مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و امنیت ارائه‌شده استفاده کنند. بنابراین، شبکه Polkadot همچنین یک پیشرفت قابل توجه برای توسعه دهندگان و کارآفرینانی است که می خواهند یک بلاک چین جدید از ابتدا بسازند.
یک بلاک چین ساخته شده در Polkadot از چارچوب مدولار Substrate استفاده می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد ویژگی‌های مورد نیاز خود را وصل کنند و همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز آن‌ها را تغییر دهند. علاوه بر این، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا معماری زنجیره را سفارشی کنند، اجزای خاصی را انتخاب کنند که مطابق با نیازهایشان باشد، و بلاک چین را با شبکه های دیگر، از جمله اتریوم و بیت کوین، پیوند دهند.

تاریخچه شبکه پولکادات

نام شبکه در حال حاضر منحصر به فرد است: یک الگوی نقطه پولکا یکپارچه ، از مجموعه ای از دایره های پر شده بزرگ با همان اندازه تشکیل شده است. دایره ها احتمالا نماد بلاک چین های مختلف و الگوی کلی، دنیای رمزنگاری پولکادات هستند.

پولکادات چیست؟

تاریخچه Polkadot ارتباط نزدیکی با اتریوم دارد. بنیانگذار آن دکتر گاوین وود است که مدیر ارشد آموزش و توسعه دهنده اصلی اتریوم بود. او زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند آن، Solidity را توسعه داد. توسعه‌دهنده اصلی اتریوم را در سال 2016 ترک کرد تا یک بلاک چین خرد شده‌تر بسازد و در اکتبر همان سال، کاغذ سفید پولکادات را منتشر کرد.

پولکادات چگونه کار می کند؟

همانطور که در مقاله ذکر شد، پولکادات یک شبکه اصلی، زنجیره رله و بلاک چین های موازی به نام پاراچین ارائه می دهد.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به معماری شبکه، اجزای فنی سیستم و نحوه عملکرد آنها در ارتباط بیندازیم. پروتکل زنجیره رله امنیت مشترک، اجماع و قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای را تعیین می کند. این موتوری است که کل زیرساخت را در کنار هم نگه می‌دارد، سایر شرکت‌کنندگان شبکه را به هم متصل می‌کند و نهایی شدن تراکنش را فراهم می‌کند.
زنجیره رله عمداً برای ارائه حداقل عملکرد ساخته شده است. به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی شوند و مسئولیت اصلی زنجیره در هماهنگی سیستم به عنوان یک کل است، از جمله پاراچین.
با این حال، پاراچین ها از امنیت و قابلیت همکاری زنجیره رله برای نهایی شدن تراکنش ها استفاده می کنند و از آن بهره می برند. استفاده از زنجیره رله به سیستم پاراچین اجازه می دهد تا یکپارچه کار کند در حالی که توسعه دهندگان و کاربران می توانند روی اهداف خاص دیگری مانند حریم خصوصی یا مقیاس پذیری و برنامه های خاص خود تمرکز کنند.

حاکمیت در بلاک چین از طریق اجماع به دست می آید، روشی برای موافقت با وضعیت مشترک. برای اینکه بلاک چین به ساخت و پیشروی خود ادامه دهد، همه گره های شبکه باید به توافق برسند و به اجماع برسند. Polkadot با معرفی GRANDPA (توافقنامه پیشوند استخراج اجداد بازگشتی مبتنی بر GHOST) که شبکه ایمن تر، مقیاس پذیرتر و انعطاف پذیرتر را برای Polkadot فراهم می کند، رویکرد متفاوتی را برای مکانیسم های اجماع اتخاذ می کند. به طور خاص، به شبکه‌ها اجازه می‌دهد تا امنیت را جمع کنند. سپس حفاظت های اضافه شده با هم ترکیب شده و برای همه اعمال می شود.

نقشه راه – پنج مرحله توسعه

Polkadot برای راه‌اندازی شبکه اصلی خود استراتژی چند مرحله‌ای را اتخاذ کرد. بلوک Genesis زنجیره رله آن با اعتبار سنجی‌های staked در ماه مه 2020 در طول فاز 1 راه‌اندازی شد. در طول این نسخه اولیه، Polkadot به عنوان یک پلت‌فرم اثبات اعتبار (PoA) کار می‌کرد، به این معنی که شش اعتبارسنجی از بنیاد Web3 مدیریت شبکه می‌کردند. اکثر کاربران می‌توانند توکن‌های خود را از قرارداد اتریوم مطالبه کنند، توکن‌ها را به اشتراک بگذارند و قصد خود را برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و معرفی اعتبارکنندگان اعلام کنند. مرحله دوم در ژوئن 2020 شامل اجرای گواهی اثبات سهام نامزد شده با اولین انتخابات تایید کننده بود. این مرحله به مالکان DOT مجوز داد تا اسلات اعتبارسنجی‌ها و پاداش‌های شرط‌بندی را باز کنند. فازهای 3 و 4 در اواخر ژوئیه 2020 سیستم حکمرانی Polkadot را فعال کرد. برای اولین بار شورا و کمیته فنی انتخاب شدند و پیشنهادات عمومی پذیرفته شد. در آگوست 2020، مرحله نهایی انتقال موجودی توکن DOT را تایید کرد. فاز فعلی در حال شکل دادن به گسترش پاراچین های آزمایش شده و بهینه سازی شده در شبکه های آزمایشی کوساما و پاراچین است. هنگامی که فرآیند کامل تکمیل شد و پاراچین ها به طور روان در کوساما اجرا می شوند، حاکمیت پولکادات می تواند پاراچین ها را فعال کرده و حراج اجاره اسلات خود را آغاز کند.

 

به عنوان مطلب آخر مقایسه ای بین توکن های معروف شبکه بلک چین مانند بیت کوین، اتریوم، کاردانو با پولکادات میاریم که دیدنش خالی از لطف نیست.

آینده پولکادات

با در نظر گرفتن مزایای کلی برای کارآفرینان، توسعه دهندگان، کاربران و سرمایه گذاران، به نظر می رسد تکامل Polkadot جالب باشد. DOT به عنوان نشانه حاکمیتی پروتکل و برای ایمن سازی شبکه یا پیوند زنجیره های جدید، نشانه روشنی است که هدف پروژه، ایجاد انگیزه استفاده از طریق پاداش دادن به شرکت کنندگان است. در واقع، با استیک کردن DOT ها با بازده سالانه 10 درصد به طور متوسط، به یکی از با ارزش ترین مشوق ها در فضای کریپتو تبدیل شده است. شبکه پایدار و قابل اعتماد این پلت فرم به همراه پایبندی به نقشه راه آن، به سناریوی امیدوارکننده ای برای پروژه کمک می کند. از منظر فناوری و ارزش اقتصادی، پولکادات یکی از مبتکرانه‌ترین نوآوری‌های صنعت بلاک چین است و چند سال آینده برای برآورد قابلیت‌های واقعی شبکه بسیار مهم خواهد بود.

 


ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *