Home Phone

شاخص MVRV چیست؟

معیار MVRV(Market Value/Realized Value) به معنای مفهوم نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی می باشد که یک رویکرد جایگزین برای ارزش بازار می باشد و به عنوان شاخصی برای ارزیابی شبکه معرفی و شناخته شده است. در واقع این معیار با استفاده از تقسیم مارکت کپ بر Realized Cap (که پول پرداخت شده برای تمام بیت کوین های موجود) به دست میاید:

MVRV = Market cap /Realized cap

با این معیار می توانیم تخمین بزنیم که قیمت حال حاضر تا چند برابر قیمت پرداختی در حباب می باشد. کاربرد اصلی این شاخص، تشخیص کف و سقف های بازار در چرخه های سیکل گاوی یا خرسی می باشد.

در واقع MVRV معیاری برای مقایسه ارزش واقعی بازار و ارزش کل بازار است.

مقایسه ارزش واقعی بازار و مارکت کپ بازار به ما کمک می کند که متوجه این موضوع شویم که در یک زمان مشخص ارزش کل بازار در چه وضعیتی قرار دارد. آیا دارای حباب قیمتی است و یا بیش از حد ارزش گذاری شده است؟ یا اینکه زیر ارزش واقعی خود قرار دارد؟ و یا یک توکن ارزدیجیتال بیش از قیمت واقعی خودش خرید و فروش می شود؟

شاخص MVRV خودش به دو چارت تقسیم بندی شده که هم رفتار هولدرهای کوتاه مدت رو می شود محاسبه کرد و هم رفتار هولدرهای بلندمدتی را در چارت می توانیم ببینیم تا دید بهتری به ما بدهد. در ادامه مقاله به این دو نسبت شاخص MVRV می پردازیم.

  • LTH-MVRV که چارتش را در بالا مشاهده می کنید، به عنوان شاخصی برای رفتار هولدر های بلند مدت معرفی شده است و با در نظر گرفتن رفتار سرمایه گذاران بلندمدت، که میانگین هولدشان 155 روز می باشد، این محاسبه را روی چارت به ما نشان می دهد.
  • STH-MVRV که در پایین مشاهده می کنید، به عنوان شاخصی برای ارزیابی رفتار های هولدرهای کوتاه مدت به کار می رود .

تریدرها و کارشناسان کریپتو کارنسی از محاسبه نسبت MVRV برای تحلیل قیمت بیت کوین استفاده می‌ کنند. برای استفاده از این نسبت در معاملات بیت کوین باید ۲ حد آستانه زیر را در نظر بگیرید:

  • حد بالا (Upper limit) که ۳.۷ است. زمانی که MVRV به‌دست آمده بالاتر از این سطح باشد، یعنی قیمت بیت کوین بیش از قیمت واقعی آن ارزش‌گذاری شده است (براساس تاریخچه قیمتی بیت کوین).
  • حد پایین (Lower limit) که ۱ است. در مواقعی که MVRV کمتر از این سطح بیاید، نمایانگر این است که قیمت بیت کوین کمتر از ارزش واقعی آن ارزش‌گذاری شده است.

عدد 1، در محاسبه MVRV بیت کوین بسیار حائز اهمیت می باشد، اگر MVRV بیش از یک باشد، نشان دهنده این می باشد که سرمایه گذاران که به تازگی بیت کوین خریداری کرده اند ارزش بازار را تعیین می کنند، نه هولدرهای بلندمدتی که مدتها قبل بیت کوین را خریداری کردند. اما زمانی که این مقدار به زیر یک برسد، نشان دهنده این است که هولدرها قیمت بازار را تعیین می کنند.

داده هایی که در گذشته وجود دارد نشان می دهد زمانی که شاخص MVRV زیر یک بوده است، احتمال کمتری وجود داشته که هولدرها بیت کوین خود را فروخته باشند و بازار در فاز انباشت قرار داشته است (Accumulation phase).

جمع بندی

از این شاخص در وهله اول به عنوان تفسیر دیتای آنچین استفاده می شود و با مقایسه ارزش بازار و ارزش واقعی ارز متوجه این موضوع می شوید که آیا قیمت کنونی ارزدیجیتال واقعی هست یا حباب دارد. به عنوان مثال زمانی که عد این نسبت برای بیت کوین زیاد می شود احتمالا قیمت بیت کوین بیش از حد ارزش گذاری شده است که به دلیل فشار فروش است. از جنبه دیگر وقتی عدد این نسبت کم باشد، ارزدیجیتال کمتر از ارزش واقعی قیمت گذاری شده و این به دلیل فشار خرید و یا حجم بالای خرید می باشد. نتیجه می گیریم که از این شاخص به منظور تخمین ارزش واقعی دارایی استفاده می شود.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *