Home Phone

تاریخچه هارد فورک های بیت کوین

در اوایل سال 2009، یک توسعه‌ دهنده نرم‌افزار مرموز که تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو کار می‌کرد، یک برنامه نرم‌افزاری منتشر کرد که بیت کوین، اولین ارز دیجیتال را ایجاد کرد. از آن زمان، بیت کوین جذابیت زیادی در سراسر جهان پیدا کرده و الهام بخش صدها ارز دیجیتال دیگر شده است.

بسیاری از این ارزهای دیجیتال از فناوری هایی استفاده می کنند که قبلاً در برنامه و ایده اولیه مفهومی ساتوشی بودند. برخی دیگر از مدل بیت کوین استفاده می کنند و آن را تطبیق می دهند یا سعی می کنند آن را بهبود بخشند.

در برخی موارد، بیت کوین تغییراتی را ایجاد کرده است که بر اساس یک مفهوم و برنامه اساسی است، اما از نسخه اصلی متمایز است. در این شرایط، بلاک چین بیت کوین تحت فرآیندی قرار گرفته است که به نام فورکینگ شناخته می شود. با فورکینگ، خود بلاک چین به دو موجودیت مجزا تقسیم می شود. از زمان پیدایش بیت کوین ده ها فورک وجود داشته است، اما تنها برخی از آنها پروژه های قابل دوام هستند.

  • هارد فورک بیت کوین به تغییر اساسی در پروتکل بلاکچین بیت کوین اشاره دارد که به طور موثر منجر به دو شاخه شدن می شود، یکی که از پروتکل قبلی و دیگری از نسخه جدید پیروی می کند.
  • در طول هارد فورک، نرم افزار پیاده سازی بیت کوین و روش های استخراج آن ارتقا می یابد. هنگامی که کاربر نرم افزار خود را ارتقا می دهد، آن نسخه تمام تراکنش های نرم افزارهای قدیمی را رد می کند و در واقع شاخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می کند.
  • از طریق این فرآیند فورکینگ است که ارزهای دیجیتال مختلفی با نام های مشابه بیت کوین از جمله بیت کوین کش و بیت کوین گلد ایجاد شده است.
  • بیت کوین XT یکی از اولین هارد فورک های قابل توجه بیت کوین بود.
  • بیت کوین کش موفق ترین هارد فورک ارز دیجیتال اصلی است. از ژوئن 2021، این یازدهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.

از طریق این فرآیند فورکینگ است که ارزهای دیجیتال مختلفی با نام هایی مشابه بیت کوین ایجاد شده است. از جمله این موارد می توان به بیت کوین کش و بیت کوین گلد اشاره کرد.

برای سرمایه گذار معمولی ارزهای دیجیتال، تشخیص تفاوت بین این ارزهای دیجیتال و ترسیم فورک های مختلف بر روی یک جدول زمانی دشوار است. در زیر، بسیاری از مهم‌ترین فورک‌های بلاک چین بیت‌کوین را طی چندین سال گذشته مرور می‌کنیم.

آشنایی با هارد فورک های بیت کوین

در سال 2009، مدت کوتاهی پس از انتشار بیت کوین، ساتوشی اولین بلاک در بلاک چین بیت کوین را استخراج کرد. این به عنوان بلوک جنسیس نامیده می شود، زیرا نشان دهنده تأسیس ارز دیجیتال آنچه اکنون که ما می شناسیم است. ساتوشی در اوایل این فرآیند توانست تغییرات زیادی را در شبکه بیت کوین ایجاد کند. این به طور فزاینده ای دشوار شده است و پایگاه کاربران بیت کوین با یک حاشیه فوق العاده رشد کرده است.

این واقعیت که هیچ شخص یا گروهی نمی تواند تعیین کند که بیت کوین چه زمانی و چگونه باید ارتقا یابد، به همین ترتیب روند به روز رسانی سیستم را پیچیده تر کرده است. در سال های بعد از Genesis Block، چندین هارد فورک وجود داشته است.

علاوه بر هارد فورک ها، ارزهای رمزنگاری شده از جمله بیت کوین نیز تحت سافت فورک قرار می گیرند. تفاوت بین هارد فورک و سافت فورک در این است که سافت فورک باعث ایجاد ارز جدید نمی شود. سافت فورک ها تغییری در پروتکل بیت کوین هستند، اما محصول نهایی بدون تغییر باقی می ماند. سافت چنگال ها با عقب سازگار هستند.

در طول هارد فورک، نرم افزار پیاده سازی بیت کوین و روش های استخراج آن ارتقا می یابد. هنگامی که کاربر نرم افزار خود را ارتقا می دهد، آن نسخه تمام تراکنش های نرم افزارهای قدیمی را رد می کند و در واقع شاخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می کند. با این حال، آن دسته از کاربرانی که نرم افزار قدیمی را حفظ می کنند، به پردازش تراکنش ها ادامه می دهند، به این معنی که مجموعه ای موازی از تراکنش ها در دو زنجیره مختلف انجام می شود.

جدول زمانی هارد فورک های بیت کوین

بیت کوین XT

بیت کوین XT یکی از اولین هارد فورک های قابل توجه بیت کوین بود. این نرم افزار توسط Mike Hearn در اواخر سال 2014 راه اندازی شد تا چندین ویژگی جدید را که او پیشنهاد کرده بود را شامل شود.

در حالی که نسخه قبلی بیت کوین حداکثر هفت تراکنش در ثانیه را مجاز می‌کرد، بیت کوین XT ۲۴ تراکنش در ثانیه را هدف قرار داد. برای انجام این کار، افزایش اندازه بلوک از یک مگابایت به هشت مگابایت را پیشنهاد کرد.

بیت کوین XT در ابتدا با موفقیت روبرو شد و بیش از 1000 گره نرم افزار آن را در اواخر تابستان 2015 اجرا کردند. با این حال، تنها چند ماه بعد، این پروژه علاقه کاربران را از دست داد و اساسا توسط کاربران آن رها شد. بیت کوین XT دیگر در دسترس نیست، وب سایت اصلی آن اکنون منحل شده است.

بیت کوین کلاسیک

وقتی بیت کوین XT کاهش یافت، برخی از اعضای جامعه همچنان می خواستند اندازه بلوک ها افزایش یابد. در پاسخ، گروهی از توسعه دهندگان بیت کوین کلاسیک را در اوایل سال 2016 راه اندازی کردند. برخلاف XT که پیشنهاد افزایش اندازه بلوک به هشت مگابایت را داشت، کلاسیک قصد داشت آن را به تنها دو مگابایت افزایش دهد.

مانند بیت کوین XT، بیت کوین کلاسیک نیز با حدود 2000 گره برای چندین ماه در سال 2016 مورد توجه اولیه قرار گرفت. این پروژه هنوز هم وجود دارد و برخی از توسعه دهندگان به شدت از بیت کوین کلاسیک حمایت می کنند. با این وجود، به نظر می رسد که جامعه بزرگتر ارزهای دیجیتال به طور کلی به سراغ گزینه های دیگر رفته است.

بیت کوین نامحدود

بیت کوین نامحدود از زمان انتشار آن در اوایل سال 2016 تا کنون یک معما باقی مانده است. توسعه دهندگان پروژه کدی را منتشر کردند اما مشخص نکردند که به کدام نوع فورک نیاز دارد. بیت کوین نامحدود با اجازه دادن به ماینرها برای تصمیم گیری در مورد اندازه بلوک های خود، با محدود کردن اندازه بلوک های پذیرفته شده توسط گره ها و استخراج کنندگان تا 16 مگابایت، خود را متمایز کرد.

علی‌ رغم برخی علاقه‌مندی‌های طولانی، بیت‌کوین نامحدود تا حد زیادی نتوانسته مقبولیت خود را کسب کند.

Segregated Witness

Pieter Wuille، توسعه‌دهنده هسته اصلی بیت‌کوین، ایده Segregated Witness (SegWit) را در اواخر سال 2015 ارائه کرد. به زبان ساده، SegWit قصد دارد اندازه هر تراکنش بیت‌کوین را کاهش دهد، در نتیجه امکان انجام تراکنش‌های بیشتری را در یک زمان فراهم می‌کند. SegWit از نظر فنی یک سافت فورک بود. با این حال، ممکن است پس از پیشنهاد اولیه به ایجاد هارد فورک کمک کرده باشد.

بیت کوین کش

در پاسخ به SegWit، برخی از توسعه‌دهندگان و کاربران بیت‌کوین تصمیم گرفتند برای جلوگیری از به‌روزرسانی‌های پروتکل، یک هارد فورک را راه‌اندازی کنند. بیت کوین کش نتیجه این هارد فورک بود. در آگوست 2017، زمانی که کیف پول های بیت کوین کش تراکنش ها و بلوک های بیت کوین را رد کردند، از بلاک چین اصلی جدا شد.

بیت کوین کش موفق ترین هارد فورک ارز دیجیتال اصلی است. از ژوئن 2021، این یازدهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است که بخشی از آن به دلیل حمایت بسیاری از چهره‌های برجسته در جامعه ارزهای دیجیتال و بسیاری از صرافی‌های محبوب است.

بیت کوین کش به بلوک های هشت مگابایتی اجازه می دهد و از پروتکل SegWit استفاده نمی کند.

بیت کوین گلد 

 

بیت کوین گلد یک هارد فورک بود که اندکی پس از بیت کوین کش، در اکتبر 2017 دنبال شد. سازندگان این هارد فورک با هدف بازگرداندن عملکرد ماینینگ با واحدهای پردازش گرافیکی پایه (GPU) بودند، زیرا احساس می کردند که استخراج بیش از حد تخصصی به تجهیزات و سخت افزار مورد نیاز لازم است.

یکی از ویژگی‌های منحصر به‌ فرد هارد فورک بیت‌کوین گلد، «Pre Mine» بود، فرآیندی که طی آن تیم توسعه پس از انجام فورک، 100000 از این کوین را استخراج کرد.

به طور کلی، بیت کوین گلد به بسیاری از اصول اولیه بیت کوین پایبند است. با این حال، از نظر الگوریتم اثبات کار (PoW) که از ماینرها نیاز دارد، متفاوت است.

SegWit2x

هنگامی که SegWit در آگوست 2017 پیاده سازی شد، توسعه دهندگان برای ارتقاء پروتکل جزء دوم برنامه ریزی کردند. این افزودنی که به عنوان SegWit2x شناخته می شود، یک هارد فورک را ایجاد می کند که اندازه بلوک را دو مگابایت تعیین می کند.

SegWit2x قرار بود در نوامبر 2017 به عنوان هارد فورک اجرا شود. با این حال، تعدادی از شرکت ها و افراد در جامعه بیت کوین که در ابتدا از پروتکل SegWit حمایت کرده بودند، تصمیم گرفتند از هارد فورک در جزء دوم عقب نشینی کنند. تا حدودی، واکنش متقابل نتیجه SegWit2x از جمله حفاظت از بازپخش انتخابی (و نه اجباری) بود. این می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر انواع تراکنش‌هایی داشته باشد که فورک جدید می‌پذیرد.

در 8 نوامبر 2017، تیم پشتیبان SegWit2x اعلام کرد که هارد فورک برنامه ریزی شده آنها در نتیجه اختلاف بین حامیان قبلی پروژه لغو شده است.

فورک بیت کوین چطور پیاده سازی می شود؟

ساده ترین راه برای مفهوم سازی فورک در بلاک چین این است که تصور کنید فورک مجموعه قوانین جدیدی را برای بیت کوین معرفی می کند.

پس از یک فورک، بلاک چین بیت کوین به دو مسیر بالقوه رو به جلو واگرا می شود. پس از معرفی یک قانون جدید، کاربرانی که آن بلاک چین بیت‌کوین خاص را استخراج می‌کنند، می‌توانند از یک سری قوانین پیروی کنند. این انتخاب شبیه به دوشاخه در جاده است.

اولین فورک بیت کوین چه بود؟

دو فورک بزرگ بیت کوین بیت کوین کش و بیت کوین گلد هستند، اگرچه فورک های کوچکتر دیگری نیز وجود داشته است. اولین فورک مهم بیت کوین، بیت کوین XT بود که در سال 2014 توسط مایک هرن راه اندازی شد. در حالی که نسخه قبلی بیت کوین حداکثر هفت تراکنش در ثانیه را اجرا می‌کرد، بیت کوینXT، بیستو چهار تراکنش در ثانیه را هدف قرار داد. برای انجام این کار، افزایش اندازه بلوک از یک مگابایت به هشت مگابایت پیشنهاد شده بود.

بیت کوین چه زمانی فورک کرد؟

فورک ها معمولاً به منظور افزودن ویژگی های جدید به یک بلاک چین انجام می شوند. بیت کوین از زمانی که برای اولین بار در سال 2009 معرفی شد، دچار فورک های مختلفی شده است. هر یک از این تقسیم ها، نسخه های جدیدی از ارز بیت کوین را ایجاد کرده است. بیت کوین به عنوان یک کد منبع باز منتشر شد و قرار بود در طول زمان بهبود یابد. فورک های بیت کوین نتیجه طبیعی ساختار سیستم بلاک چین است که بدون قدرت مرکزی عمل می کند.

اولین فورک بزرگ بیت کوین در اواخر سال 2014 بود.

هارد فورک خوب است یا بد؟

هر هارد فورک می تواند تاثیر عمیقی بر ارز دیجیتال داشته باشد. در اغلب اوقات در زمانی که هاردفورک انجام می شود  مارکت ارز دیجیتال ناپایدار و بسیار پر نوسان می شود.

جمع بندی 

در عرض چند سال، بیت کوین تعداد زیادی فورک ایجاد کرده است. در حالی که هیچ کس نمی تواند به طور قطعی بگوید، این احتمال وجود دارد که این ارز دیجیتال در آینده نیز به تجربه فورک های نرم و هارد خود ادامه خواهد داد یا خیر و آیا به طور مداوم جامعه ارزهای دیجیتال را رشد می دهد و در عین حال آن را به طور فزاینده ای پیچیده کند یا خیر.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال  و سایر پیشنهادات عرضه اولیه توکن ها (“ICO”) بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه ای از طرف Bitibo.ir یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر ICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد.

 

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *