Home Phone

آلت کوین چیست؟ همه چیز در مورد آلت کوین

آلت کوین ها به طور کلی به همه ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین (BTC) گفته می شود. با این حال، برخی از افراد آلت کوین ها را همه ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کوین و اتریوم (ETH) می دانند زیرا اکثر ارزهای دیجیتال از یکی از این دو فورک می شوند. برخی آلت‌کوین‌ها از مکانیسم‌ های اجماع متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و باز کردن بلاک‌های جدید استفاده می‌کنند، یا تلاش می‌کنند تا با ارائه قابلیت‌ها یا اهداف جدید یا اضافی، خود را از بیت‌کوین و اتریوم جدا کنند.

اکثر آلت کوین ها توسط توسعه دهندگانی طراحی و منتشر می شوند که دیدگاه یا استفاده متفاوتی برای توکن ها یا ارزهای دیجیتال خود دارند. درباره آلت کوین ها و تفاوت آن ها با بیت کوین بیشتر بدانید:

 • واژه آلت کوین به تمام ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین (و برای برخی افراد اتریوم) اشاره دارد. ده ها هزار آلتکوین در بازار وجود دارد.
 • آلت کوین ها بر اساس آنچه که برای آن طراحی شده اند انواع مختلفی دارند.
 • پیش‌بینی ارزش آتی آلت‌ کوین‌ها غیرممکن است، اما اگر بلاک چینی که برای آن طراحی شده‌اند به استفاده و توسعه ادامه دهد، آلت‌ کوین‌ها به وجود خود ادامه خواهند داد و ارزش سرمایه گذاری دارند.

آشنایی با آلت کوین ها

“آلت کوین” ترکیبی از دو کلمه “جایگزین” و “سکه” است. به طور کلی برای همه ارزهای دیجیتال و توکن هایی که بیت کوین نیستند استفاده می شود. آلت کوین ها متعلق به بلاک چین هایی هستند که فقط برای آنها طراحی شده اند. بسیاری از آنها فورک‌ها هستند: به معنای تقسیم یک بلاک چین که با زنجیره اصلی از بیت‌کوین و اتریوم سازگار نیست.

این فورک ها معمولاً بیش از یک دلیل برای به وجود آمدن دارند. اغلب اوقات، گروهی از توسعه‌دهندگان با دیگران مخالفت می‌کنند و می‌روند تا سکه یا کوین خودشان را بسازند.

بسیاری از آلتکوین ها در بلاک چین های مربوط به خود برای انجام کاری استفاده می شوند، مانند اتر که در اتریوم برای پرداخت هزینه تراکنش استفاده می شود. برخی از توسعه دهندگان فورک های بیت کوین را ایجاد کرده اند و دوباره به عنوان تلاشی برای رقابت با بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت، مانند بیت کوین کش ظاهر شده اند.

برخی دیگر خود را به عنوان راهی برای جمع‌آوری سرمایه برای پروژه‌های خاص انتخاب و تبلیغ می‌کنند. به عنوان مثال، توکن Bananacoin از اتریوم فورک شده و در سال 2017 به عنوان راهی برای جمع‌آوری سرمایه برای یک مزرعه موز در لائوس که ادعا می‌کرد موز ارگانیک پرورش می‌دهد، پدیدار شد.

 • Dogecoin، میم کوین محبوب، ظاهراً به عنوان یک شوخی ایجاد شده است که از لایت کوین فورک شد، که خود  در سال 2011 از بیت کوین فورک و ایجاد شد. هدف اصلی ایجاد آن هرچه بود، همچنان به عنوان یک روش پرداخت دیجیتال استفاده می شود.

آلت‌کوین‌ها تلاش می‌کنند محدودیت‌هایی که در ارز دیجیتال وجود دارد و بلاک چین را که از آن جدا شده یا با آن رقابت می‌کنند، بهبود بخشند. اولین آلت کوین لایت کوین بود که از بلاک چین بیت کوین در سال 2011 فورک شد.

لایت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) متفاوتی نسبت به بیت کوین استفاده می کند که Scrypt  نامیده می شود که انرژی کمتری دارد و سریعتر از بیت کوین است.

اتر یک آلتکوین دیگر است. با این حال، از بیت کوین جدا نشد. اتر توسط ویتالیک بوترین، دکتر Wood و چند نفر دیگر برای پشتیبانی از Ethereum، بزرگترین ماشین مجازی مقیاس پذیر مبتنی بر بلاک چین طراحی و ایجاد شده است. اتر (ETH) برای پرداخت به مشارکت‌کنندگان شبکه برای کار اعتبارسنجی تراکنش که ماشین‌هایشان انجام می‌دهند استفاده می‌شود.

انواع آلت کوین ها

آلت کوین ها انواع و دسته بندی های مختلفی دارند. در اینجا خلاصه‌ای از انواع آلتکوین‌ها و مواردی که قرار است از آنها استفاده شود، آورده شده است.

 • ممکن است یک آلتکوین در بیش از یک دسته قرار گیرد، مانند TerraUSD که یک رمز ارز پایدار و ابزار کاربردی است.

توکن های پرداخت

همانطور که از نام آن پیداست، توکن های پرداخت برای استفاده به عنوان ارز، برای تبادل ارزش بین طرفین طراحی شده اند. بیت کوین یک نمونه بارز از انواع توکن های قابل پرداخت می باشد.

استیبل کوین ها

تجارت و استفاده از ارزهای دیجیتال از زمان عرضه با نوسانات زیادی همراه بوده است. هدف استیبل کوین ها کاهش این نوسانات کلی با پیوند دادن ارزش خود به سبدی از کالاها، مانند ارزهای فیات، فلزات گرانبها، یا سایر ارزهای دیجیتال است.

این سبد به‌عنوان ذخیره‌ای برای بازخرید دارندگان در صورت شکست ارز دیجیتال یا با مشکل مواجه است. نوسانات قیمت برای استیبل کوین ها نباید از محدوده باریکی فراتر رود.

استیبل کوین های مهم مارکت عبارتند از USDT تتر، DAI MakerDAO و USD Coin (USDC). در مارس 2021، غول پردازش پرداخت Visa Inc. (V) اعلام کرد که شروع به تسویه برخی از تراکنش‌ها در شبکه خود در USDC از طریق بلاک چین اتریوم خواهد کرد و برنامه‌هایی برای گسترش ظرفیت تسویه استیبل کوین بیشتر در اواخر سال 2021 دارد.

توکن های امنیتی

توکن های امنیتی دارایی های توکن شده ای هستند که در بازارهای سهام عرضه می شوند. توکن سازی انتقال ارزش از یک دارایی به یک توکن است که سپس در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد. هر دارایی را می توان نشانه گذاری کرد، مانند املاک و مستغلات یا سهام ها، برای این کار، دارایی باید ایمن و نگهداری شود.

در غیر این صورت، توکن ها بی ارزش هستند زیرا چیزی را نشان نمی دهند. توکن های امنیتی توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار تنظیم می شوند زیرا به عنوان اوراق بهادار طراحی شده اند.

در سال 2021، شرکت کیف پول بیت کوین Exodus با موفقیت یک پیشنهاد توکن Reg A+ واجد شرایط کمیسیون بورس و اوراق بهادار را تکمیل کرد که امکان تبدیل 75 میلیون دلار سهام عادی به توکن در بلاک چین Algorand را فراهم کرد.
این یک رویداد تاریخی بود زیرا اولین اوراق بهادار دارایی دیجیتالی بود که سهام را در یک ناشر مستقر در ایالات متحده ارائه کرد.

توکن های کاربردی

توکن های Utility برای ارائه خدمات در یک شبکه استفاده می شوند. به عنوان مثال، ممکن است از آنها برای خرید خدمات، پرداخت هزینه های شبکه یا باز خرید پاداش استفاده شود. Filecoin که برای خرید فضای ذخیره سازی در شبکه و ایمن سازی اطلاعات استفاده می شود، نمونه ای از توکن های کاربردی است.

اتر (ETH) نیز یک توکن کاربردی است که طراحی شده است تا در بلاک چین اتریوم و ماشین مجازی برای پرداخت تراکنش ها استفاده شود. سکه پایدار USTerra از توکن های ابزار استفاده می کند تا با ضرب کردن و سوزاندن دو توکن ابزاری برای ایجاد فشار نزولی یا صعودی بر قیمت خود، پیوند خود را با دلار – که در 11 مه 2022 از دست داد،  حفظ کند.

توکن های Utility را می توان در صرافی ها خریداری کرد و نگهداری کرد، اما قرار است از آنها در شبکه بلاک چین برای حفظ عملکرد استفاده شود.

شت کوین یا میم کوین

همانطور که از نام آنها پیداست، میم کوین ها از یک شوخی یا برداشتی احمقانه از سایر ارزهای رمزپایه معروف الهام گرفته شده اند. آنها معمولاً در مدت زمان کوتاهی محبوبیت پیدا می کنند، که اغلب به صورت آنلاین توسط اینفلوئنسرهای برجسته یا سرمایه گذارانی که تلاش می کنند از دستاوردهای کوتاه مدت سوء استفاده کنند، تبلیغ می شوند.

بسیاری از افزایش شدید این نوع آلتکوین ها در ماه های آوریل و می 2021 به عنوان “فصل شت کوین ها” یاد می کنند، که صدها مورد از این ارزهای دیجیتال بر اساس حدس و گمان خالص، درصد سود زیادی را به ثبت رسانده اند.

توکن های حکومتی

توکن‌های حاکمیتی به دارندگان حقوق خاصی در یک بلاک چین اجازه می‌دهند، مانند رای دادن به تغییرات پروتکل‌ها یا داشتن نظر در تصمیمات یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO). از آنجا که آنها به طور کلی بومی یک بلاک چین خصوصی هستند و برای اهداف بلاک چین استفاده می شوند، آنها توکن های کاربردی هستند اما به دلیل هدفشان به عنوان یک نوع جداگانه پذیرفته شده اند.

مزایا و معایب آلت کوین

مزایا

 • نقاط ضعف یک ارز دیجیتال دیگر را بهبود بخشید
 • دوام بیشتر
 • تنوع خیلی زیاد ارزهای دیجیتال

آلت کوین‌ها «نسخه‌های بهبودیافته» ارز های دیجیتالی هستند که از آنها جدا شده‌اند، زیرا هدف آن‌ها رفع کاستی‌هایی هست که پیشتر در ارز های دیجیتال دیگر بوده است .
آلت کوین‌هایی که کاربرد بیشتری دارند، شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند زیرا کاربردهایی مانند اتر اتریوم دارند.
سرمایه گذاران می توانند از بین طیف گسترده ای از آلتکوین ها که عملکردهای متفاوتی را در اقتصاد کریپتو انجام می دهند، انتخاب کنند.

معایب

 • محبوبیت کمتر و ارزش بازار کوچکتر
 • نقدینگی کمتری نسبت به بیت کوین
 • شاید همیشه در همه جا قابل استفاده نباشد
 • بسیاری از آلتکوین ها امکان دارد کلاهبرداری یا از دست رفته باشند و تیم توسعه دهنده نتواند الت کوین را ماندگار کند.

آلت کوین ها در مقایسه با بیت کوین بازار سرمایه گذاری کمتری دارند. بیت کوین از ماه مه سال 2021 به طور کلی حدود 40 درصد از بازار جهانی ارزهای دیجیتال را در اختیار داشته است، اما بازار آلت کوین با سرمایه گذاران کمتر و فعالیت کمتر مشخص می شود و در نتیجه نقدینگی ناچیز است.

تمایز بین آلت کوین های مختلف و موارد استفاده مربوط به آنها همیشه آسان نیست و تصمیمات سرمایه گذاری را پیچیده تر و گیج کننده تر می کند. چندین آلتکوین «مرده» وجود دارد که در نهایت باعث کاهش ارزش پول سرمایه‌گذاران شد.

آینده آلت کوین ها

بحث در مورد آینده آلت کوین ها و ارزهای رمزنگاری شده در شرایطی که منجر به انتشار دلار فدرال در قرن نوزدهم شد، سابقه داشت. انواع مختلفی از ارزهای محلی در ایالات متحده در گردش بودند. هر کدام ویژگی های منحصر به فردی داشتند و توسط سازهای متفاوتی پشتیبانی می شدند.

بانک‌های محلی نیز ارز منتشر می‌کردند که در برخی موارد با پشتوانه ذخایر ساختگی پشتیبانی می‌شد. این تنوع ارزها و ابزارهای مالی به موازات وضعیت فعلی در بازارهای آلتکوین است. امروزه هزاران آلتکوین در بازارها موجود است که هر کدام ادعا می کنند هدف و بازار متفاوتی را ارائه می دهند.

بعید است که در وضعیت کنونی، بازارهای آلتکوین به یک ارز دیجیتال واحد ختم شود. اما همچنین این احتمال وجود دارد که اکثریت هزاران آلتکوین لیست شده در بازارهای ارز دیجیتال زنده نخواهند بود. بازار آلت‌کوین‌ها احتمالاً حول مجموعه‌ای از آلت‌کوین‌ها ادغام می‌شود، آنهایی که دارای کاربرد قوی، موارد استفاده و هدف بلاک چین قوی هستند، که بر بازارها تسلط خواهند داشت.

اگر به دنبال تنوع در بازار ارزهای دیجیتال هستید، آلت کوین ها می توانند ارزان تر از بیت کوین باشند. با این حال، بازار ارزهای دیجیتال، صرف نظر از نوع توکن، نوپا و پرنوسان است. ارزهای دیجیتال همچنان نقش خود را در اقتصاد جهانی پیدا می‌کنند، بنابراین بهتر است با احتیاط به همه ارزهای دیجیتال نزدیک شوید.

بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری چیست؟

بهترین آلتکوین برای سرمایه گذاری به وضعیت مالی، اهداف، تحمل ریسک و شرایط بازار بستگی دارد. بهتر است با یک مشاور مالی صحبت کنید تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام یک برای شما بهترین است.

3 آلتکوین برتر کدامند؟

بر اساس ظرفیت بازار و رتبه در مارکت کپ، سه آلتکوین برتر بازار عبارتند از: اتریوم، USD کوین و تتر (USDT).

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *