Home Phone

منظور از هاردفورک در بلاک چین چیست؟

هارد فورک به فناوری بلاک چین مربوط می شود و یک تغییر اساسی در پروتکل شبکه است که بلوک ها و تراکنش های نامعتبر قبلی را معتبر می کند یا برعکس. یک هارد فورک به همه گره ها یا کاربران نیاز دارد تا به آخرین نسخه نرم افزار پروتکل ارتقا پیدا کنند.

فورک ها (Forks) ممکن است توسط توسعه دهندگان یا اعضای یک جامعه رمزنگاری که از عملکردهای ارائه شده توسط پیاده سازی بلاک چین موجود ناراضی هستند، آغاز شود. آنها همچنین ممکن است به عنوان راهی برای جذب سرمایه برای پروژه های فناوری جدید یا ارائه ارزهای دیجیتال ظاهر شوند.

  • هارد فورک به تغییر اساسی در پروتکل یک شبکه بلاک چین اشاره دارد که به طور موثر منجر به دو شاخه می شود، که یکی که از شاخه ها، پروتکل قبلی و دیگری از نسخه جدید پیروی می کند.
  • در هارد فورک، به دارندگان توکن‌های موجود در بلاک چین اصلی، توکن‌هایی در فورک جدید نیز اعطا می‌شود، اما ماینرها باید انتخاب کنند که کدام بلاک چین به تأیید ادامه دهند.
  • یک هارد فورک می تواند در هر بلاک چین رخ دهد و این موضوع فقط به بیت کوین ربط ندارد (به عنوان مثال، هارد فورک ها بیت کوین کش ، هاردفورک اتریوم و نمونه های دیگر هم وجود دارند).

درک کاملتری از یک هاردفورک

هارد فورک زمانی اتفاق می افتد که گره های جدیدترین نسخه بلاک چین، دیگر نسخه (های) قدیمی بلاک چین را نمی پذیرند و یک واگرایی دائمی با نسخه قبلی بلاک چین ایجاد می کند.

بر همین اساس اضافه کردن یک قانون جدید در کد، یک فورک در بلاک چین ایجاد می کند، یعنی یک مسیر از بلاک چین جدید و ارتقا یافته پیروی می کند و مسیر دیگر در امتداد مسیر قدیمی ادامه می یابد. به طور کلی، پس از مدت کوتاهی، کسانی که در زنجیره قدیمی هستند متوجه می شوند که نسخه بلاک چین قدیمی نامربوط است و به سرعت به آخرین نسخه ارتقا می یابند.

 

 

فورک ها چطور کار میکنند؟

فورک در بلاک چین می تواند در هر پلتفرم فناوری کریپتو رخ دهد و این فقط مختص به بیت کوین نیست. دلیلش این است که بلاک چین  ها و ارزهای دیجیتال بدون توجه به اینکه در کدام پلتفرم کریپتو هستند، اساساً به یک روش کار می کنند. ممکن است بلوک های موجود در بلاک چین را به عنوان کلیدهای رمزنگاری که حافظه را جابجا می کنند، در نظر بگیرید. از آنجایی که ماینرها در بلاک چین قوانینی را تنظیم می کنند که حافظه را در شبکه حرکت می دهد، این ماینرها قوانین جدید را درک می کنند.

با این حال، همه ماینرها باید در مورد قوانین جدید و در مورد آنچه که یک بلوک معتبر در زنجیره را تشکیل می دهد به توافق برسند. بنابراین، وقتی می‌خواهید این قوانین را تغییر دهید، باید آن را به فورک «شاخه» تبدیل کنید،”مانند یک دو راهی در یک جاده” تا نشان دهید که این پروتکل می تواند تغییر یا انحرافی داشته باشد. سپس توسعه دهندگان می توانند تمام نرم افزار را به روز کنند تا قوانین جدید را منعکس کند.

از طریق این فرآیند فورکینگ است که ارزهای دیجیتال مختلف با نام‌های مشابه بیت کوین به وجود آمده‌اند: بیت کوین کش، بیت کوین گلد و غیره. برای سرمایه گذار های معمولی ارزهای دیجیتال، تشخیص تفاوت بین این ارزهای دیجیتال و ترسیم فورک های مختلف در یک جدول زمانی می تواند دشوار باشد.

برای کمک به حل این مشکل، ما تاریخچه ای از مهم ترین هارد فورک های بیت کوین در چند سال گذشته را تهیه کرده ایم. علاوه بر این، کسانی که به دنبال درگیر شدن با یکی از بهترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال هستند، باید هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهایی مانند بیت‌کوین با دقت قدم بردارند تا زمان و پول خود را برای ارز دیجیتال اشتباه هدر ندهند.

همانطور که تصویر زیر نشان می‌دهد، گره‌هایی که به‌روزرسانی نشده‌اند قوانین جدید را رد می‌کنند، که باعث ایجاد واگرایی یا هارد فورک در بلاک چین می‌شود.

دلایل هارد فورک؟

دلایل مختلفی وجود دارد که توسعه دهندگان ممکن است هاردفورک را اجرا کنند، مانند تصحیح خطرات امنیتی مهم موجود در نسخه های قدیمی نرم افزار، یا افزودن عملکردهای جدید، یا معکوس کردن تراکنش ها، مانند زمانی که بلاک چین اتریوم یک هارد فورک برای معکوس کردن روند هک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) ایجاد کرد.

در DAO هرکس به میزان سهمی که دارد، در تمام تصمیمات حق رای دارد حتی اگر اون تصمیم کوچکترین اتفاق در یک شبکه یا سیستم باشد یا حتی تصمیمات بزرگ مثل چگونگی خرج کردن سرمایه یک پروژه باشد. در DAO همه چیز از طریق قراردادهای هوشمند که همگی اوپن‌ سورس هستند با رای اکثریت مدیریت خواهد شد. DAO نهایت آرزوی بشر در ساختارهای سازمانی است و مرگ مدیریت سلسه مراتبی. 

پس از هک، جامعه اتریوم تقریباً به اتفاق آرا به یک هارد فورک برای بازگرداندن تراکنش‌هایی که ده‌ها میلیون دلار ارز دیجیتال را توسط یک هکر ناشناس حذف می‌کرد، رأی دادند. هارد فورک همچنین به دارندگان توکن DAO کمک کرد تا وجوه اتر (ETH) خود را برگردانند.

  

پیشنهاد برای هارد فورک دقیقاً تاریخچه تراکنش های شبکه را باز نکرد. در عوض، وجوه مرتبط با DAO را به یک قرارداد هوشمند تازه ایجاد شده با این هدف منتقل کرد که به مالکان اصلی اجازه دهد وجوه خود را برداشت کنند.

دارندگان توکن DAO می توانند اتریوم را با نرخ تقریباً 1 تا 100 DAO برداشت کنند. موجودی اضافی توکن ها و هر اتری که در نتیجه هارد فورک باقی مانده بود توسط متصدیان DAO برداشته شد و توزیع شد تا “محافظت ایمن” برای سازمان فراهم شود.

مقایسه هاردفورک با سافت ورک

هارد فورک و سافت فورک در عمل یکسان هستند، به این معنا که وقتی کد موجود در پلتفرم ارزهای دیجیتال تغییر می کند، نسخه قدیمی در شبکه باقی می ماند در حالی که نسخه جدید ایجاد می شود.

با استفاده از سافت فورک، تنها یک بلاک چین با پذیرش به‌روزرسانی توسط کاربران، معتبر باقی می‌ماند. در حالی که با هارد فورک، هر دو بلاک چین قدیمی و جدید در کنار یکدیگر وجود دارند، به این معنی که نرم افزار باید برای کار با قوانین جدید به روز شود. هر دو فورک یک شکاف ایجاد می کنند، اما یک هارد فورک دو بلاک چین ایجاد می کند و یک سافت فورک یکی را ایجاد می کند.

جمع بندی

با توجه به تفاوت های امنیتی بین هاردفورک و سافت فورک، تقریباً همه کاربران و توسعه دهندگان به هارد فورک نیاز دارند، حتی زمانی که به نظر می رسد سافت فورک می تواند این کار را انجام دهد. تعمیرات اساسی بلوک‌ها در بلاک چین به مقدار زیادی قدرت محاسباتی نیاز دارد، اما حریم خصوصی به دست آمده از یک هارد فورک منطقی‌تر از استفاده از سافت فورک است.

مانند تمام فناوری‌های نرم‌افزاری، هارد فورک‌ها در صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال غیرمعمول نیستند. تغییرات اساسی اغلب برای بهبود عملکرد و امنیت شبکه بلاک چین پیشنهاد می شود، که گاهی اوقات منجر به یک توکن ارز دیجیتال جدید پس از اجرای فورک می شود. پیشنهاد می کنیم برای کسی که میخواهد در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کند و رمز ارزی خریداری کند، به روز بودن در مورد این تغییرات مهم است، زیرا می تواند منجر به توزیع سکه ها یا توکن های جدید در حساب شما شود و یا از ارزش توکن خریداری شما کاسته شود و یا حتی سرمایه شما به خطر بیفتد.

 

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *